تستر ایسیو به نوعی شبیه ساز خودرو می باشد. از این وسیله برای تست ایسیو ECU بدون خودرو استفاده می شود. از طریق این دستگاه می توان پارامترهایی نظیر برق سر انژکتور و کوئل ها و همچنین کارکرد سنسورهای مختلف را از طریق ایسیو کنترل و  عیب یابی نمود. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه با ما همراه باشید.

تستر ایسیو چیست؟

با گسترش خودروهای انژکتوری، استفاده از ایسیو یا کامپیوتر در خودروها به یک امر اجتناب ناپذیر تبدیل شد.

از آنجاییکه همانند سایر قسمت های خودرو به مرور زمان یا در اثر اشتباهات و سهل انگاری مالکین خودرو، ایسیو هم دچار مشکل می شوند، لذا عیب یابی و تعمیر آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. 

 مشکلاتی که از ناحیه ایسیو بوجود می آیند در ارتباط با سنسورها، عملگرهای خودرو و سیم کشی می باشد، لذا بر روی خودرو نمی توان به صورت قطعی در مورد خرابی یا سلامت ایسیو نظر داد. از طرفی گاهی اوقات خودرو در دسترس نبوده و می خواهیم بدون خودرو نسبت به عیب یابی ایسیو اقدام نماییم. در این مواقع تستر ایسیو به کمک تعمیرکاران می آید. نمونه یک دستگاه تستر ایسیو در شکل زیر نشان داده شده است:

تستر ایسیو دایان

 

تستر ایسیو چه پارامترهایی را نشان می دهد؟

بدلیل اینکه دستور تمامی سنسورها و عملگرها از ایسیو خارج می شود، تشخیص اینکه در کدام قسمت ایسیو بدرستی عمل نمی کند بسیار حائز اهمیت می باشد.

مهمترین پارامترهایی که در عملکرد خودرو تاثیر می گذارند توسط دستگاه تستر ایسیو نمایش داده می شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم. 

۱- عملگرهای خودرو

توسط دستگاه تستر ایسیو می توان به عملکرد صحیح عملگرهای خودرو پی برد. در زیر به نحوه نمایش این عملگرها بر روی دستگاه تستر اشاره می کنیم.

۱-انژکتور و کوئل: نحوه عملکرد صحیح این قسمت به این صورت می باشد که برق به صورت پالسی به سر آنها بیاید. یکسرگی یا عدم کارکرد آنها نشان از خرابی ایسیو از ناحیه کوئل یا انژکتور می باشد. در زمینه یکسرگی معمولا آی سی مربوطه دچار مشکل می باشد. این درحالیست که عدم کارکرد نشان از قطعی مسیر مربوط به فرمان انژکتور یا کوئل می باشد. 

۲- استپر موتور: معمولا دستگاه های تستر مجهز به یک استپر موتور می باشند. در هنگام باز و بست سوئیچ باید استپر حرکت کند و همچنین توسط تست عملگر می توان نسبت به صحت ایسیو پی برد. در صورت عدم کارکرد استپر بر روی دستگاه تستر، خرابی ایسیو قطعی می باشد. 

۳- فن خنک کننده: یکی از معضلات خودرو، عدم کارکرد صحیح فن خودرو می باشد. این مشکل می توان ناشی از خرابی ایسیو نیز باشد. برای اطمینان از خرابی ایسیو، می توان ایسیو خودرو را باز کرده و بر روی تستر با تغییر دمای آب یا با استفاده از تست عملگر، کارکرد فن های دور آرام و دور تند را مشاهده نمود. 

۴- شیربرقی کنیستر: این شیربرقی که به محفظه کنیستر متصل می باشد نیز دستور خود را از ایسیو می گیرد. بنابراین بررسی این موضوع نیز از ناحیه ایسیو توسط دستگاه تستر قابل ارزیابی است. 

۲- برخی از سنسورها

سنسورهای دریچه گاز، سنسور اکسیژن، دمای آب، دمای هوا، فشار ریل مخزن سوخت و … از جمله سنسورهایی است که می توان کارکرد آنها را توسط دستگاه تستر ایسیو مشاهده نمود.  

۳- برخی از پارامترهای خودرو

بغیر از سنسورها و عملگرها، برخی دیگر از پارامترها نیز توسط دستگاه تستر نشان داده می شود.

برای مثال می توان به دور موتور خودرو و چراغ چک اشاره نمود. یکی از پارامترهای مهم در بخش تعمیرات، میزان جریان مصرفی توسط ایسیو می باشد. این جریان مصرفی بطور معمول بسته به نوع ایسیو باید زیر ۰٫۳ آمپر باشد که در صورت بالاتر بودن از این مقدار نشان از خرابی ایسیو می باشد.

علاوه بر این چراغ ۵ ولت که نشان دهنده ی خروجی ایسیو می باشد نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. جریان ورودی به ایسیو از طریق باتری خودرو که ۱۲ ولت می باشد تامین می شود و پس از ورود به ایسیو توسط آی سی رگولاتور به ۵ ولت تبدیل می شود. لذا خروجی ۵ ولت نشان از عملکرد صحیح ایسیو می باشد.

۴- عیب یابی پین های تغذیه

یکی از قابلیت های جالب دستگاه های تستر ایسیو عیب یابی پین های تغذیه می باشد. گاهی اوقات ایسیو از ناحیه پین ها دچار قطعی می شود.

بطور مثال منفی یکی از پین های ایسیو از داخل برد قطع شده که منجر به عملکرد بد خودرو می شود. در این مواقع با استفاده از دستگاه تستر می توان پین قطع شده را یافته و نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. 

۵- لاجیک سیستم

از این قسمت برای تست سیم کشی خودرو استفاده می شود و مرتبط به حوزه تعمیرات ایسیو نیست.

 

سازنده های دستگاه تستر ایسیو 

شرکتهای مختلفی نسبت به ساخت دستگاه تستر ایسیو اقدام نموده اند.

از شاخص ترین دستگاه های تستر ایسیو می توان به سازنده های زیر اشاره نمود:

۱- تستر دایان خودرو

۲- نگار خودرو

۳- طوس 

۴- موتور آزمای ثمین

 

آموزش کامل نحوه استفاده از دستگاه تستر ایسیو با جزئیات کامل در دوره آموزش تعمیرات ایسیو به هنرجویان آموزش داده می شود.

آرمان خودرو برگزار کننده دوره تخصصی آموزش تعمیرات ایسیو با مجهزترین تجهیزات کارگاهی

چنانچه قصد خرید دستگاه تستر ایسیو دایان خودرو را دارید به صورت نقد و اقساط و همچنین شرایط ویژه از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید