سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی یا سنسور اینرسی یکی از سنسور های موجود در خودرو است. این سوئیچ اینرسی دو حالت قطع و وصل دارد. در حالت عادی (حالت وصل) برق پایه منفی بوبین فرمان رله سمت چپ رله دوبل از پلاتین بسته این سوئیچ عبور کرده است. اما در صورت وارد شدن ضربه به آن ، پلاتین بسته این کلید باز شده و بدین ترتیب برق پمپ بنزین ، کویل دوبل ، انژکتورها ، گرمکن ، دریچه گاز و سنسور اکسیژن را قطع میکند. در این لحظه از ادامه کار سیستم سوخت رسانی و جرقه که احتمال آتش سوزی را بدنبال دارد جلوگیری می‌شود. این ضربه می‌تواند در اثر تصادف ایجاد شود.

سوئیچ اینرسی کجاست؟

این سنسور جایگاه مشخصی ندارد اما معمولا این سنسور در قسمتی از خودرو قرار می‌گیرد که ارتعاش و لرزش کمتری نسبت به نقاط دیگر خودرو داشته باشد. سوئیچ اینرسی در خودروهای پیکان ، RD ، پژو ۴۰۵ GLX ، پژو پارس و سمند بر روی کناره گلگیر سمت چپ یا راست چرخهای جلو نصب وبا کلاهک پلاستیکی مشکی یا قرمز رنگ مشخص گردیده است.

در صورت مدار باز شدن سوئیچ در اثر ضربه برای برگرداندن آن به حالت وصل کافی است این سوئیچ را با انگشت به آرامی فشار دهیم. در بعضی از خودروها این سنسور به ایسیو متصل می‌باشد لذا بعد از روشن کردن خودرو احتمال بروز خطا موجود می‌باشد که می‌بایست با دیاگ زدن نسبت به رفع آن اقدام کرد.

لازم بذکر است که در پژو ۲۰۶ تیپ یک این سوئیچ اینرسی در محفظه موتور دیده می شود اما در پژو ۲۰۶ مالتی پلکس (تیپ ۲ تا ۶) این سوئیچ حذف شده و یک ECU وظیفه این سوئیچ را در هنگام وارد آمدن ضربه عهده دار شده است.

 

 

مرکز فنی آرمان خودرو برگزار کننده دوره‌های تخصصی آموزش تعمیر ایسیو خودرو در مجهزترین و پیشرفته‌ترین کارگاه کشور

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه دوره آموزشی مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید