0912 479 65 37 - 021 - 66 39 92 79 - 66 39 92 89

تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات مزدا ۳ نیو از جمله خدمات مرکز فنی آرمان خودرو می باشد. از مشکلات شایع خودروهای مزدا ۳ جدید، اشکال در ناحیه گیربکس اتومات می باشد. 

مزدا ۳ نیو

خودروی مزدا ۳ نیو از جمله خودروهای پرطرفدار در ایران می باشد. این خودروی ژاپنی که وارث نسل پیشین خود یعنی مزدا ۳ قدیم می باشد و نسل دوم آن می باشد، از پیشرانه ۲ لیتری ۱۶ سوپاپ با ۱۴۷٫۵ اسب بخار بهره می برد که خروجی این پیشرانه از طریق یک گیربکس اتومات ۵ دنده به چرخ ها منتقل می شود. وظیفه مدیریت و کنترل این گیربکس اتومات از طریق یک کامپیوتر مستقل به نام کامپیوتر گیربکس اتومات یا به اصطلاح TCM می باشد.  

تعمیر TCM مزدا 3 نیو

وظیفه کامپیوتر گیربکس اتومات چیست؟

اما شاید برای شما جای سوال باشد که این کامپیوتر گیربکس اتومات چیست و دقیقا چه وظیفه ای را برعهده دارد. TCM ها یک نوع یونتیت الکترونیکی می باشند که وظیفه کنترل عملکرد واحد گیربکس را برعهده دارند. TCM ها ارتباط نزدیکی با ایسیو موتور دارند. ایسیو سیگنال هایی را به TCM ارسال می کند که این یونیت بعد از محاسبات که انجام می دهد، تصمیم لازم برای تعویض دنده در زمان مناسب و تغییر سرعت برای عملکرد مناسب خودرو را می گیرد.

عملکرد مناسب TCM بر روی مصرف سوخت، کنترل آلایندگی تاثیر گذار است.

از طرفی کارکرد درست این یونیت در نگهداری و مواظبت از گیربکس حائز اهمیت می باشد.  

تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات

علائم خرابی کامپیوتر گیربکس اتومات 

علائم تشخیص خرابی TCM معمولا ملموس و قابل درک می باشد. اگر یکی از مشکلات زیر را در خودرو خود احساس می کنید می تواند نشانه ای از خرابی یونیت TCM باشد:

مشکل تعویض دنده:

گیربکس های اتومات وابسته به دستور TCM می باشند و با سیگنالی که از TCM دریافت می کنند، نسبت به تعویض دنده اقدام می کنند. خرابی این یونیت می تواند سبب انتقال نامناسب بین دنده ها، خلاص شدن دنده و در برخی موارد گیرکردن دنده در حالت خلاص شود. اگر شما هم همچین مشکلی را تجربه کردید، رانندگی کردن با خودرو خطرناک می باشد و باید نسبت به تعمیر یا تعویض یونیت خود اقدام نمایید.

عملکرد ضعیف خودرو:

یکی از مشکلات خرابی TCM، عدم عملکرد مناسب خودرو هنگام شتاب گیری می باشد. در واقع خرابی یونیت می تواند منجر به تعویض زودهنگام دنده یا به اصطلاح دنده مرده حرکت کردن خودرو شود.

مصرف سوخت نامناسب:

عملکرد نامناسب خودرو در سربالائی ها و هنگام شتاب گیری در کفی و سطح صاف، سبب وارد آمدن فشار بیش از حد به خودرو می شود. در نتیجه این فشار وارده مصرف سوخت نیز افزایش می یابد.

مشکل رایج کامپیوتر گیربکس اتومات مزدا ۳ نیو:

 در مورد خودرو مزدا ۳ نیو، با توجه به طراحی ضعیف و قرار گیری این یونیت به زیر باطری خودرو، به مرور زمان مشکلات TCM خودش را نشان می دهد.

معمولا در حدود ۸۰ تا ۱۲۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو، از ناحیه گیربکس اتومات عملکرد خودرو دچار اختلال می شود. این مشکلات به این صورت می باشد که چراغ AT  بر روی صفحه نمایش روشن می شود و در برخی موارد چراغ چک نیز روشن می شود. در این حالت تعویض دنده ها، با یک صدای تقه همراه است. علاوه بر این راننده نیز به هنگام تعویض دنده ها یک حرکت و جهشی را در خودرو احساس می کند. 

 

تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات 

اگر علائم بالا را در خودروی خود مشاهده نمودید، می تواند نشانه ای از خرابی کامپیوتر گیربکس اتومات شما باشد.

باتوجه به قیمت بسیار بالای این قطعه، بهترین کار تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات خودروی شما می باشد.

با توجه به ظرافت بردهای الکترونیکی و وجود تعداد زیادی قطعات SMD بر روی بردهای الکترونیکی. تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات نیاز به ظرافت و وقت و تجربه و تخصص بالایی می باشد.

با توجه به رزین پشت برد، تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات یکی از کارهای زمان بر در حوزه تعمیرات ایسیو می باشد. به طور معمول حدود ۳ الی ۴ ساعت برای تعمیر این بردهای الکترونیکی زمان نیاز می باشد.

آرمان خودرو علاوه بر انجام تعمیر کامپیوتر گیربکس اتومات مشتریان عزیز صاحب خودرو مزدا ۳ نیو، این افتخار را دارد که با نمایندگی های سراسر ایران نیز همکاری گسترده ای را داشته و دارد.

برای مشاهده سایر خدمات تعمیرات به بخش تعمیرات ایسیو مراجعه فرمایید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید